Get Adobe Flash player

Serigrafi Baskı Makineleri           

 

YLS - 400M - S Çok Amaçlı Otamatik Serigrafi Baskı Makinesi                       

   

YLS - 125G Otomatik Serigrafi Baskı Makinesi    

GYS - 300 Otomatik Serigrafi Baskı Makinesi


LYS - 360M  Otomatik Serigrafi Baskı Makinesi                                                                                                           


YLS - 40x60 Düz Serigrafi Baskı Makinesi

Serigrafi Baskı Makineleri insanlık tarihinin en eski dönemlerine kadar uzanabilmektedir. Fakat kesinleşmiş bir tarih belirtilememektedir. Farklı çağlarda farklı isimler adı altında gerçekleştirilen serigrafi baskı uygulaması, geçmiş dönemlerde o döneme ait ürünler ile gerçekleştirilmiştir. Tıpkı günümüzden 10-15 yıl öncesinde ilköğretimde yapılan yaprak baskılarına benzemektedir. Serigrafinin türkçe anlamı ipek olmaktadır. Yani ipek baskı olarak da ifade edilen bir uygulama tekniğini belirtmektedir. Seri biçimde baskı yapılması gereken durumlarda serigrafi baskı devreye girmektedir.

Elek baskı olarak da bilinen serigrafi baskı, çerceveye girilmiş elek üzerine emisyon dökülerek ışığa hassas hala getirlmesi ile gerçekleştirmektedir. Işığı gören noktaların boyayı sızdırması ile baskı gerçekleşmiş olmaktadır. 

Genel olarak kalemler, bezler,stickerler, şişeler ve benzeri kullanım alanına sahip olmaktadır. Grafik sanatlarda, tekstil saneyinde ve baskı resim çalışmalarında yoğun olarak kullanılan bir baskı tekniği olarak serigrafi baskı bilinmektedir. Metal veya ahşap çerceveye ipek kumaş girilmektedir. Metal veya , plastik dokumalar, elek şeklindeki kalıplar üzerinde baskı yapılması planlanan noktaların açık bırakılması ve diğer yerlerin boyama, maskeleme ya da fotomekanik teknikler ile kapatılması ile devam etmektedir. Ardından elek içerisine konulmuş olan mürekkep veya baskı boyası, sıyırıcı vasitası ile sıyıralarak açık kalan bölümlerden cam, kağıt, kumaş veya benzeri malzemeler üzerine aktarılması sağlanmaktadır. Böylece serigrafi baskı gerçekleştirimiş olmaktadır.

Serigrafi Baskı Makinesinde Kullanılan Malzemeler

Serigrafi baskı tekniğin de kullanılan belirli malzemeler mevcut olmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi serigrafi baskı malzemelerin başında elek dokumalar gelmektedir. Elek dokumalar ise ipek dokuma, sentetik dokuma ve metal dokuma olarak üçe Ayrılmaktadır.

Kullanım amacına ya da üretim nedenine bağlı olarak üç elek dokuma çeşidide farklı özellikleri ile tercih edilme oranına sahiptir.Diğer olmazsa olmaz serigrafi baskı malzemeside çercevelerdir. Ahşap veya metal olarak iki farklı malzeme türüne göre kullanılmaktadır.Elek üzerindeki boya ve ya mürekkebin baskı gerçekleştirecek yüzeye aktarılması için kullanılan sıyırıcılar diğer önemli serigrafi malzemesi olarak bilinmektedir.Ayrıca incelticiler, kalınlaştırıcılar ve hızlandırıcılar baskı şekli için gerekli olan serigrafi malzemeleridir. Mürekkepler, temizliyiciler ve kullanıma bağlı olarak bulundurulan serigrafi masası gibi diğer gereçler serigrafi için gereklidir. 


YLS - 350ZD Otomatik Serigrafi Baskı Makinesi


YLS 400M Otomatik Serigrafi Baskı Makinesi


GYS - 150 Yuvarlak Serigrafi Baskı Makinesi


YLS - 150TG Yuvarlak Serigrafi Baskı MakinesiGYS - 400 Otomatik Serigrafi Baskı Makinesi